1 sierpnia, 2024

Podatek od zakładów bukmacherskich

0
Podatek bukmacherski

Podatek bukmacherski

Wszyscy klienci zakładów bukmacherskich marzą tylko o jednym, a więc poprawnym wytypowaniu wszystkich meczów i zgarnięciu całej wygranej! Warto jednak pamiętać, że zakłady bukmacherskie w Polsce podlegają opodatkowaniu i dlatego między innymi są w pełni legalne. Sport generuje olbrzymie emocje, które są jeszcze większe w momencie obstawienia przez gracza danego pojedynku na kuponie bukmacherskim. Typując dane rozstrzygnięcie, inwestuje on własne środki w kupon, który może przynieść mu zysk. Lokując pieniądze u bukmachera, należy wiedzieć, jak wygląda sytuacja podatkowa. W tym tekście wyjaśnimy, w jaki sposób firmy bukmacherskie naliczają podatek od zakładów bukmacherskich, wskażemy czy wszystkie zakłady sportowe w Polsce podlegają opodatkowaniu. Ponadto wytłumaczy, jaki podatek bukmacherski trzeba płacić w naszym kraju, a także wskażemy dwa rodzaje podatków u bukmacherów. Co więcej, odpowiemy na pytanie, czy podatek w zakładach stacjonarnych jest taki sam, jak podczas gry online. Zostań z nami, aby dowiedzieć się wszystkiego o podatku bukmacherskim!

Podatek w zakładach bukmacherskich

Każdy klient korzystający z usług bukmacherów powinien dokładnie zapoznać się z regulaminami firmy, a także zasadami gry i typowania wyników. Inwestując własne środki pieniężne, gracze powinni dbać o swój budżet. Ponadto muszą grać świadomie, a więc konieczne jest zapoznanie się z podatkiem, który odprowadzany jest w zakładach bukmacherskich.

Aby dokładnie poznać podatki w zakładach bukmacherskich, musimy cofnąć się pamięcią do 2017 roku, kiedy to doszło do nowelizacji ustawy hazardowej. W ten sposób na wszystkich legalnych bukmacherów działających w Polsce, którzy uzyskali licencję Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych, nałożono 12%, obowiązkowy podatek od zakładów bukmacherskich. Wyczerpujące wyjaśnienie znajduje się w 71. artykule Ustawy o grach hazardowych. W jaki sposób naliczane jest wspomniane 12% podatku oraz jaki jest to typ podatku? Podatek, który już na starcie w momencie zawierania zakładu pobiera od nas bukmacher, wynosi 12% i jest to podatek obrotowy. Jest on pobierany automatycznie przez bukmachera, a więc gracz nie musi samodzielnie wykonywać żadnych obliczeń matematycznych. Podatek obrotowy jest pobierany w sytuacji, gdy gracz dokonuje obrotu, a więc w tym wypadku wówczas gdy zawiera zakład, kupon bukmacherski. Podatek obliczany jest automatycznie przez kalkulator bukmachera na podstawie sumy środków finansowych zainwestowanych w jeden kupon. W praktyce wygląda to w następujący sposób. Jeżeli typer inwestuje w swój kupon 100 złotych, to po odjęciu podatku obrotowego w wysokości 12%, stawka wynosi 88 złotych. 12 złotych to kwota podatku obrotowego, który organizator zakładów wzajemnych odprowadza do Urzędu Skarbowego – budżetu państwa. Ewentualna wygrana to kurs ogólny zakładu pomnożony przez stawkę, z której odjęto podatek obrotowy.

W zakładach bukmacherskich wyróżnia się także drugi rodzaj podatku. Jest nim podatek dochodowy, który jak sama nazwa wskazuje, jest związany z dochodem, a więc w tym wypadku z wygranym kuponem bukmacherskim. Podatek dochodowy wynosi 10%, lecz nie jest on uwzględniany przy wszystkich wygranych kuponach, ponieważ funkcjonuje on na pewnych, określonych zasadach. Podatek dochodowy zapłaci każdy gracz, którego wygrana na jednym kuponie wyniosła 2280 złotych lub więcej. Jeżeli gracz wygra 4000 złotych na jednym kuponie, to bukmacher naliczy podatek dochodowy w wysokości 10%, a więc w tym przypadku będzie to 400 zł. W efekcie wygrana zostanie pomniejszona o wartość podatku, więc gracz otrzyma 3600 złotych. Klient zakładów bukmacherskich nie musi wykonywać żadnych kroków, aby podatek zgodnie z ustawą został odprowadzony, ponieważ o wszystkie formalności troszczy się bukmacher, który automatycznie odprowadza podatek.

Podatek w przypadku wygranego kuponu

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, podatek w przypadku zwycięskiego kuponu naliczany jest wyłącznie, jeśli gracz wygra na jednym kuponie 2280 złotych lub więcej. Wówczas klient zawierający zakłady wzajemne musi zapłacić podatek dochodowy w wysokości 10%. Kwota pobierana jest automatycznie przez bukmachera z całkowitej wygranej sumy pieniędzy, a nie tylko z nadwyżki kwoty, co działa na niekorzyść graczy. Plusem jest to, że gracz nie musi wykonywać żadnych kroków formalnych, aby należycie odprowadzić podatek. W przypadku zakładów bukmacherskich online, wypłaty wygranych są realizowane natychmiast. Warto podkreślić, że zgodnie z prawem to bukmacher odpowiada za wszystkie kwestie podatkowe, a nie klient. Kwotę podatku bukmacher wskazuje w deklaracji podatkowej.

Zakłady bukmacherskie – podatek od każdego zakładu

Każdy klient zakładów bukmacherskich, który decyduje się na zawarcie kuponu, musi liczyć się z podatkiem od każdego zakładu. Jest to podstawowy podatek pobierany przez bukmachera. Legalni bukmacherzy prowadzący działalność w Polsce muszą funkcjonować w oparciu o ustalone przepisy, a także respektować wszelkie podatkowe zasady. W efekcie każdy zakład bukmacherski podlega opodatkowaniu. W przypadku podatku obrotowego, jego wysokość wynosi 12%. Jest on pobierany na starcie, w momencie, gdy klient zawiera kupon. W jaki sposób się to dzieje? Bukmacherzy są zgodni i wszyscy stawiają na komfort oraz transparentność, dlatego wspomniane 12% podatku obrotowego pobierane jest ze stawki, jaką klient przeznaczył na kupon.

Podatek od wygranej – czy można go ominąć?

Wielu klientów zakładów bukmacherskich głowi się, w jaki sposób można ominąć podatek od wygranej, aby zgarnąć większą sumę pieniędzy z wygranego kuponu. Jedyną szansą, aby nie odprowadzać podatku dochodowego w wysokości 10%, jest typowanie kuponów, na których ewentualna wygrana będzie mniejsza niż 2280 złotych. W jaki sposób można to zrobić? Lepiej zagrać kilka kuponów za mniejszą stawkę, niż jeden za całą sumę pieniędzy, którego ewentualna wygrana wyniesie 2280 złotych lub więcej i konieczne będzie odprowadzenie podatku dochodowego.

Czy da się grać bez podatku?

Wszystkie firmy bukmacherskie w naszym kraju zobligowane są do odprowadzania podatków za zakłady sportowe. W Polsce nie jest możliwe granie bez podatku. Warto zaznaczyć, że bukmacherzy stosują wiele promocji oraz dodatkowych rozwiązań, które mogą sprawić, że kwota, która pobierana jest na poczet podatku obrotowego – 12% jest wyrównywana. Niektóre firmy powiększają depozyt gracza i w efekcie nie odczuwa on podatku. Aby być na bieżąco, warto śledzić promocje dostępne u legalnych bukmacherów!

FAQ

W powyższych akapitach opisaliśmy system opodatkowania zakładów bukmacherskich. Czas odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy wygrane w zakładach bukmacherskich są opodatkowane?

Wygrane w zakładach bukmacherskich powyżej całkowitej kwoty wygranej 2280 złotych są dodatkowo opodatkowane. Gracz musi zapłacić 10% podatku dochodowego od takiej wygranej. Warto podkreślić, że w przypadku innego organizatora gier hazardowych, w innych krajach, procentowy podatek prezentuje się w inny sposób.

Ile podatku zabiera STS?

STS tak jak wszyscy legalni bukmacherzy pobiera 12% podatku obrotowego. Z kolei dochodowy podatek naliczany jest w przypadku wygranych od kwoty 2280 złotych i więcej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *