18 maja, 2024

Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 – eliminacje strefy uefa

0
Mistrzostwa świata w piłce nożnej

Coraz większymi krokami zbliżają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022, które odbędą się w Katarze. Przez wielu tegoroczny mundial określany jest również jako kontrowersyjny. Na chwilę obecną znamy już część finalistów z Europy i Ameryki Południowej, którzy wywalczyli sobie bezpośrednie przepustki na tę imprezę. Pozostałe reprezentacje muszą jeszcze powalczyć w barażach, które odbędą się w marcu tego roku. Na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej udział wezmą 32 drużyny, z czego 31 musiało walczyć w turnieju eliminacyjnym na każdym z kontynentów. Katar z racji tego, że jest organizatorem imprezy, ma już obligatoryjnie zapewniony awans w fazie grupowej.

Mistrzostwa Świata 2022 – gdzie się odbędą?

Sam wybór, jak i budowa aren, które będą miały gościć piłkarzy z całego świata od samego początku wzbudzały sporo kontrowersji. Kiedy to 9 lutego 2009 roku FIFA oficjalnie ogłosiła, że gospodarzem Mistrzostw Świata w 2022 roku będzie Katar dosłownie w całym środowisku piłkarskim się zakotłowało. O organizację najważniejszej piłkarskiej imprezy starały się jeszcze Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Na dodatek poza kulisami otwarcie mówiło się, że wymienione kandydatury były zdecydowanie lepiej dopracowane.

Ostatecznie działacze FIFA przyznali organizację turnieju finałowego Katarczykom. Będzie to najmniejszy kraj w historii, który dostał takie prawo. Co więcej, będzie to także pierwszy turniej międzynarodowy pod egidą FIFA na Bliskim Wschodzie w kraju islamskim. Bardzo szybko jednak wyszło na jaw, że zdecydowana większość gremium wybierającego gospodarza Mistrzostwa Świata była przekupiona katarskimi petrodolarami. Francuski France Football przeprowadził śledztwo i dokładnie przyjrzał się kulisom wyboru gospodarza MŚ 2022. Jak zostało wspomniane, wybór Kataru stoi na fundamentach ogromnych pieniędzy płynących z ropy, które posłużyły jako karta przetargowa. Wykryto tym samym liczne korupcje, w tym także ówczesnego szefa FIFA Josepha Blattera.

86-letni dziś Blatter cały czas zmaga się z konsekwencjami prawnymi i ma prawomocne wyroki sądów, podobnie jak inni jego koledzy biorący udział w tym precedensie. Mimo licznych i udowodnionych spraw korupcyjnych Katar pozostał organizatorem MŚ 2022. Ponadto kluby także wyraziły zgodę na to, aby na przełomie jesieni i zimy przerwać rozgrywki ligowe w Europie i na innych kontynentach. To z kolei oznacza niespotykaną dotąd pauzę w rozgrywkach, gdyż w tym okresie normalnie toczyły się mecze o mistrzostwa kraju. Faza grupowa, jak i pucharowa rozgrywane będą w sumie na ośmiu stadionach. Część z nich jest już gotowa, natomiast inne są jeszcze w trakcie budowy.

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata?

Po raz pierwszy w historii MŚ 2022 impreza odbędzie się na przełomie jesieni i zimy, a nie lata, tak jak to dotąd było. Wszystko spowodowane jest tym, że temperatury w okresie letnim w Katarze sięgają niekiedy nawet 50 stopni Celsjusza. To zdecydowanie przekreśla możliwość rozegrania spotkania w takich warunkach. To także zagrożenie dla samych turystów, którzy z pewnością licznie przybędą, żeby oglądać zmagania najlepszych reprezentacji biorących udział w mundialu.

Losowanie grup Mistrzostw Świata

Mistrzostwa świata

Ostateczne rozstrzygnięcia eliminacji będą mieć miejsce dopiero po spotkaniach barażowych w marcu 2022 roku. Losowanie baraży już się odbyło i wiadome jest, że Robert Lewandowski i Reprezentacja Polski w pierwszym meczu zagrają z Rosjanami. Przejście pierwszej rundy pozwoli im zagrać w kolejnej rundzie. Jeśli się uda, to w kolejnym meczu Reprezentacja Polska zmierzy się z Czechami lub Szwedami. Warunkiem ich udziału na MŚ 2022 jest zwycięstwo w obu spotkaniach barażowych. Ze względu na mecze barażowe, które będą kończyć eliminacje strefy UEFA, grupy Mistrzostw Świata zostaną rozlosowane dopiero w kwietniu 2022 roku. Konkretna data nie została jednak jeszcze ogłoszona. Zapewne stanie się to krótko po barażach, aby reprezentacje mogły po eliminacjach zaplanować sobie jeszcze mecze sparingowe. W finałach Mistrzostw Świata 2022 udział wezmą 32 zespoły, które zostaną rozlosowane na 8 grup.

Godziny meczów MŚ 2022 w Katarze:

 • faza grupowa – 11:00, 14:00, 17:00 i 20:00
 • 1/8 finału – 16:00 i 20:00
 • 1/4 finału – 16:00 i 20:00
 • półfinał – 20:00
 • mecz o 3. miejsce – 16:00
 • finał – 16:00

Polecamy do zapoznania się – darmowe typy bukmacherskie na zakłady sportowe

Reprezentacja Polski i marcowe baraże

W europejskich eliminacjach udział brało w sumie 55 reprezentacji, które zostały rozlosowane do dziesięciu grup. Zwycięzca każdej z nich awansuje bezpośrednio na Mundial do fazy grupowej, natomiast ekipy z drugich miejsc będą walczyć o awans w barażach, które zostaną rozegrane w marcu. Pierwszych finalistów MŚ 2022 poznaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Baraże o awans na MŚ w strefie europejskiej odbędą się pod koniec marca. Półfinały rozpoczną się 24 marca, natomiast finały zostaną rozegrane 28 i 29 marca. W barażach udział weźmie 12 drużyn – 10, które zajęły drugie miejsce w grupie i 2, które były najlepsze w zmaganiach Ligi Narodów. Udział w kwalifikacjach barażowych wezmą również Biało-Czerwoni. Rozegrane zostaną także baraże interkontynentalne. W parach barażowych wystąpią drużyny z Azji, Oceanii, Ameryki Południowej oraz strefy CONCACAF. Stawką baraży interkontynentalnych będzie awans dwóch zespołów do fazy grupowej Mistrzostw Świata.

Mistrzostwa Świata 2022 – eliminacje w poszczególnych strefach

W listopadzie 2021 roku kibice z całego świata mogli poznać już pierwszych finalistów Mistrzostw Świata w Europie. Wśród drużyn, które zapewniły sobie awans są:

 • Serbia
 • Szwajcaria
 • Hiszpania
 • Francja
 • Belgia
 • Holandia
 • Dania
 • Chorwacja
 • Niemcy

Ameryka Południowa – strefa CONMEBOL

W strefie CONMEBOL pewna awansu jest Argentyna i Brazylia. Co istotne, z tego regionu awansują w sumie ekipy z pierwszych czterech miejsc w grupie. Piąta ekipa będzie toczyć boje w barażu interkontynentalnym. Jako pierwsza udziału w Mundialu była pewna Brazylia, która dokładnie 11 listopada zapewniła sobie awans z eliminacji. Argentyna podczas zremisowanego spotkania z Brazylia także była pewna gry na najważniejszej imprezie piłki nożnej w tym roku.

Ameryka Północna – strefa CONCACAF

System eliminacyjny w tej strefie podzielono na pierwszą, drugą i finałową fazę. Pięć najlepszych drużyn rozpoczęło eliminacje od fazy finałowej – Meksyk, USA, Kostaryka, Honduras, Jamajka. Pozostałe 30 ekip rozpoczęło zmagania od pierwszej rundy.

Afryka

Pierwsza runda eliminacji odbyła się już w 2019 roku. Najsłabsze ekipy według rankingu FIFA podzielono na pary, a zwycięzcy dwumeczów awansowali do drugiej rundy, gdzie podzielono ich na 10 grup. Mecze fazy grupowej odbyły się w 2021 roku.

Azja

W strefie ACF również pierwsze cztery drużyny zapewniają sobie bezpośredni udział w Mundialu. Piąta reprezentacja będzie brała udział w barażach interkontynentalnych. Co ciekawe, rozgrywki eliminacji w Azji są jednocześnie eliminacjami do Pucharu Azji, który odbędzie w Chinach w 2023 roku. Dlatego też eliminacje rozgrywają Katarscy zawodnicy, którzy jako gospodarz MŚ 2022 mają zapewniony udział w nich. W eliminacjach strefy AFC występuje Australia, która nie jest krajem azjatyckim. Aktualnie Australia znajduje się w grupie B i do tej pory zagrała 4 mecze, które wszystkie zakończyły się ich zwycięstwem.

Oceania

W przypadku Oceanii awans może wywalczyć sobie tylko jedna drużyna. Co istotne, w przypadku rozgrywek tego regionu, zwycięzca zagra w barażu interkontynentalnym. Co ciekawe jedyną drużyną z Oceanii, która wzięła udział na Mistrzostwach Świata, jest Nowa Zelandia, która wywalczyła awans w 1982 oraz 2010 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *